MikulovO Mikulově

 

Poloha města
Jižní Morava - Jihomoravský kraj, okres Břeclav, město Mikulov se nachází 50 km.jihovýchodně od města Brna. Je obcí s rozšířenou působností tzv. III. stupně.
Založení města
první písemné údaje o městě se datují od roku 1173
Nadmořská výška
242 m n.m.
Počet obyvatel
8952
 Výměra
4533 ha

Samotný Mikulov a s ním spojené Pálavské vrchy jsou jako stvořené pro turistické návštěvy. Malebnost městečka na posledním výběžcích Pálavských vrchů vás doslova unese. Naleznete zde 5 dominant: Mikulovský zámek, samotné historické centrum a Svatý kopeček, který se nachází nad městem . Kozí hrádek-zříceninu strážní věže a unikátní jeskyni Turold.

Architektura města, společně s bílými vápencovými skálami, na kterých stojí, doslova inspiruje představivost, zda-li se nenacházíte spíše ve slunné Itálii, než na jihu Moravy.

Dominantou města je bezesporu rozsáhlý zámek s krásnou zahradou, která mu bezprostředně přiléhá. Jeho návštěvu určitě nevynechejte. Samotné centrum, ač nepříliš veliké, toho má také hodně k nabídnutí. Za zmínku určitě stojí Dietrichštejnská hrobka na Náměstí, proboštský kostel sv. Václava a kostel sv. Šebestiána na Svatém kopečku. V Mikulově na vás doslova dýchne historie a krása.

  • Mikulovský zámek je viditelný z opravdu velké dálky a je přirozenou dominantou města.
  • Jako světlo pochodně září za slunečného počasí Svatý kopeček. Za příznivého počasí je ho možno zahlédnout až z 60 km vzdáleného Znojma.
  • Kozí hrádek se díky strategické poloze stal ve středověku významným ochranným prvkem Mikulova.
  • Židovský hřbitov - jeden z největších ve střední Evropě.
  • Unikátní a světová krápníková výzdoba v jeskyni Turold. (jen dvě na světě)
  • Dietrichštejnská hrobka v které ještě dnes odpočívá část rodu Dietrichštejnů.

                                           Vše zpřístupněno


 

Mikulov a okolí

1.       Poloha a okolí

2.       Příroda a klima

3.       Sport a rekreace

4.       Rodinná dovolená

5.       Historie a památky

6.       Jeskyně na Turoldu

7.       Kultura a zábava

8.       Vinařství

9.       Lidé a tradice

 

Poznávání

 

Jsou místa, která již tradičně vzbuzují lidskou zvědavost a touhu po poznání. Oplývají přírodními krásami, staví na obdivu svou starobylost či naopak modernost, nabízejí vzrušující zážitky anebo klid a harmonii, odměňují své návštěvníky bohatstvím chutí, vůní a pohledů. Jsou také místa, která mnohé z toho nabízejí zároveň. Mikroregion Mikulovsko je nepochybně jeden z nich. Město Mikulov zasazené do krajiny plné vinic, sadů a vesniček a obkroužené Dyjí, to vše na pozadí bělostného útesu Pálavy, se stává cílem rostoucího počtu turistů. Pro mnohé je důvodem k návštěvě historie města vtělená do architektonických památek a muzejních expozic, jiní do Mikulova přijíždějí za kulturními událostmi, které získávají věhlasu. Milovníci přírody a aktivního odpočinku oceňují jedinečné přírodní podmínky v jeho okolí. Ti, kdo dovedou ocenit dobré víno, objevují místní vinařskou tradici. Poznávání, a to doslova všemi smysly – to je naše nabídka pro všechny, kteří se k nám vypraví.